Cumartesi , Ocak 29 2022
Son Haberler
Anasayfa / Sağlık / Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Yazdan kışa doğru geçim içinde olduğumuz bir mevsimdeyiz. Bu ara sık sık şikayet edeceğimiz kulak burun ve boğaz rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki bunun için ne yapmalıyız, daha önceden önlem alamazmıyız araştırdık.

Yukarıda saydığımız nedenler dışında kulakta meydana gelen bir iltihaplanma sonucu ağrı yaşanıyorsa bu doktora gitmeyi gerektiren bir durumdur. Bu durumda doktor antibiyotik tedavisi tavsiye edebilir. Kulak ağrısının çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni ise ergenlik dönemi öncesi kulak merkezinde bulunan östaki borusunun açısının bakterilerin burundan kulağa kolay geçmesine olanak tanıyan bir durumda olmasıdır.
Kulak Ağrısı İçin Doğal Kulak Damlaları

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna ilk yanıt kulak damlaları olacaktır. Kulak damlası direk olarak kulak kanallarına buradaki tıkanıklığın kısa sürede açılmasını ve ağrının geçmesini sağlayabilir. Kulak damlası kullanırken dikkatli olmalı ve fazla damlatmamalısınız. Kulak ağrısı için evde hazırlayabileceğiniz ve doğal ürünleri kullanabileceğiniz bazı reçetelerde bulunmaktadır. Bunlardan birincisi susam tohumu yağı ve sarımsak ile hazırlanan kulak damlasıdır. 1 çay kaşığı susam tohumu yağına bir diş sarımsak atın ve cezveye koyduktan sonra kısık ateşte 1-2 dakika kadar hafifçe ılıtın. Sarımsağı susam yağından çıkardıktan sonra yağı bir damlalığa boşaltın. Daha sonra yağdan 3-4 damlayı ağrıyan kulağınıza damlatın. Eğer ağrı iki kulağınızdaysa ilk kulağa damlattıktan sonra etkisini göstermesi için 10 dakika bekleyip diğer kulağa damlatın.

Kulak ağrısına iyi gelen diğer bir reçete ise seyreltilmiş limon suyudur. 1 çay kaşığı limon suyunu 1 çay kaşığı su ile karıştırıp 1-2 dakika ılıyıncaya kadar kısık ateşte bekletin. Bu karışımı damlalığa boşaltıp kulağınıza 2-3 damla kadar damlatın.
Kulak Ağrısı ve Isı

Sırt ağrısı, ayak ve kas ağrıları gibi pek çok ağrıyı hafifletici özelliği bulunan ısı kulak ağrısını hafifletmek içinde kullanılabilir. Kulağınıza ısı uygulamak için teflonda küçük bir fincan tabağını ısıttıktan sonra havluya sararak kulağınızın üstüne koyabilirsiniz. Bu kulak ağrınızın azalmasını sağlayacaktır. Tabak ısıtma dışında sıcak suya havluyu soktuktan sonra suyunu iyice sıkarak kulağınızın üzerinde tutabilirsiniz. Havlunun sıcaklığını koruması için sık sık sıcak suya batırmanız gerekebilir.

Yukarıda kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile cevap vermeye çalıştık. Kulak ağrısının nedeni ne olursa olsun eğer 3-4 gün sürdüyse iltihaplanmadan bir doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Aramalar
    /kulak arsna ne iyi gelir/kulak ağrısına ne iyi gelir

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top