Cumartesi , Ocak 29 2022
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Evrim Teorisi Nedir Kısaca

Evrim Teorisi Nedir Kısaca

Evrim Teorisi Nedir?

evrim-teorisi-nedir

Evrim teorisine en iyi örnek insanlar gösterilebilir. Nesilden nesle gelişerek bir evrime maruz kalırlar. Organik ve biyolojik olarak evrim sınıflandırılır. Dünyadaki tüm canlılar geçmişte yaşayan canlıların devamından gelmektedir
Doğada ki canlıların var oluşları ile birlikte çeşitli çevresel etkilere maruz kalarak zamanla gelişmeleridir.Evrimsel olarak gelişime uğrayarak bugünkü halini almıştır. Genetik değişiklikler gözle görülür boyutları cinsleri her şeyi değişiklik gösterebilir.

İlk teori Lamarck adındaki bilim adamı tarafından ortaya atılmış olup şöyle dile getirmiştir. Kullanılan organlar gelişir körelir ve kazanılan karakterler nesilden nesle atılır.

İkinci teori ise Darwinizm tarafından ortaya atılmıştır yaşayan canlıların ani ve kalıtsal olarak değişimler sağlanmasıdır. Kalıtsal değişimler olumlu olanlar üstünlük sağlayarak gelişmiş. Zayıf olanlar ise seleksiyon yani elenmeye uğrayarak yok olabilir.

İnsanlar için maymundan gelme olduklarına dahi gelişmeler belirtilmiştir. Maymunlar evrime en uygun canlılar olup günümüzün insanlarına dönüştükleri teori olarak belirtiliyor.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top