Cumartesi , Ocak 29 2022
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Nedir / Dış Yardım Nedir?

Dış Yardım Nedir?

Dış Yardım Neye Denir?

dis-yardim-nedir

Dış yardımlar bir ülkeye bir başka ülke tarafından yapılan kaynak yardıma Denir.

Bu  Yardımlar sınıflandırılır maddi ve hayati ihtiyaçlar olarak değişiklik gösterilir. Ekonomik olarak zengin ülkeler tarafından daha çok yardımlarda bulunuluyor. Gelişmiş ülkeler tarafından uluslararası yardımlar gerçekleştirilir. Bugünlerde Türkiye gibi gelişen ülkeler Afrika gibi açlık sınırında ve dış yardımlara ihtiyaç olan devletlere yardımda bulunurlar.

Dış yardımlar halkın ve yönetimin kalkınarak kendisini idare etmesi için sağlanır. Askeri ve kalkınma olarak kendi arasında ikiye ayrılarak askeri olanlar savunma için kullanılırken kalkınma için kamu kurumlarının yönetiminin doğru şekilde işlenmesi için sağlanır.

Dış yardımlar bağış, kredi, borç olarak ayrılır kendi içersinde. Yapılan bağış yardımların geri ödemesi olmayıp, borçların uzun bir zaman aralığında ödenmesi planlanır ve krediler ise daha yumuşak sıkıntıya sokmayacak bir yardımdan oluşur.

Dış yardım alan ülkeler daha çok gelişmiş ülkelere bağlı olarak verilen kararlarda iç işlerine karışılır. Ülkenin geleceği yardımda bulunan ülkeler için önem taşımaktadır.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top