Cumartesi , Ocak 29 2022
Son Haberler
Anasayfa / Sağlık / Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Bakınız, şişmiş ağrıyan, yutkunamayan ve sık sık bu şikayetlerle karşılaşanlar için müthiş bir bitki desteği sizler için derledik. Ayrıca

Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir.
sıvı alımınızı arttırınız (Ballı sıcak çay, bilinen bir halk çaresidir).
Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.
tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız (Yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur).
Hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
Boğazı uyuşturan pastillerden kullanabilirsiniz.

Tıpta farenjit olarak da adlandırılan boğaz ağrısı, genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte görülür. Belirtileri balgam, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, salgı bezlerinin şişmesi, baş ağrısı, ses kısıklığı ve ateş içerebilir. Eğer bakteriyel bir enfeksiyon söz konusuysa doktor antibiyotik ilaç önerebilir fakat ağrının dinmesi yine de birkaç günü bulacaktır. Bitkiler boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Boğaz ağrınızın nedenini öğrenmek ve bitki terapisi ile ilgili tavsiye almak için önce doktorunuza danışınız. Boğaz ağrısı için tavsiye edilen bitkisel ürünler genellikle çay, sprey ya da pastil olarak satılmaktadır.

Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç kabuğu müsilaj denen bir madde içerir ve bu madde tahriş olmuş boğaz çeperi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu sayede geçici bir süreliğine de olsa boğazda rahatlama sağlar. Müsilajın yanı sıra kaygan karaağaçta bulunan bir başka madde tanen, antimikrobiyal özelliktedir ve bakteriyel enfeksiyonları iyileştirici etkisi olabilir. Boğaz ağrısını dindirmek için kaygan karaağaç çayı içmek en pratik yöntemlerden biridir. Ancak hastalığınız için ilaç alıyorsanız, kaygan karaağaç ilacın etkisini zayıflatabilir. Bu nedenle ilaç kullananlar bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışmalı ve kullanımı ile ilgili tavsiye almalıdırlar.

Ekinezya

Hem soğuk algınlığına hem de boğaz ağrısına karşı en çok önerilen bitkilerden biri olan ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir. Ekinezya takviyesi alan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bitkinin virüslerle savaşmak konusunda vücudu güçlendirici özelliği bulunur. Bu nedenle hastalığın başlangıç aşamasında alınması faydalarından yararlanmayı kolaylaştırır. Ekinezya çay yada kapsül şeklinde alınabilir. Pek çok bitkisel takviye gibi, ekinezya da ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelere ve bebek emzirenlere önerilmez.

Ada Çayı

Pek çok faydasının yanı sıra antiseptik özelliğiyle ada çayı, özellikle de çay olarak içildiğinde, iltihaba ve boğaz ağrısına iyi gelir. Tahriş olan bölgeyi korumaya aldığı ve buna bağlı rahatsızlığı giderdiği görülür. Ada çayı içmek ya da ada çayı ile birkaç saatte bir gargara yapmak boğaz ağrısını veya ağız bölgesindeki yaraları, iltihabı hafifletir. Şiş bademciklerin büzülmesini sağlar.

Ada çayını içmeden ya da gargara olarak kullanmadan önce ılımasını beklemek en iyisidir. Bu şekilde yapraklardaki tanenler daha çok ortaya çıkar. Uzun süre her gün ada çayı içilmesi veya başka türlü takviye olarak alınması tavsiye edilmez. Ada çayını ne kadar süreyle kullanacağınızı doktorunuza danışınız.

Meyan Kökü

Eğer boğaz ağrınız bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanıyorsa aynı zamanda ateşinizin yüksek olması, burnunuzun akması, baş ağrısı ya da bulantı gibi şikayetleriniz de olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotik alınmasını gerektirebilir ve bu durumda bitkisel takviyeler pek işinize yaramayacaktır. Ancak enfeksiyon dışındaki boğaz ağrılarında örneğin meyan kökü çağı boğazı yumuşatıp ağrıyı dindirmek konusunda yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı ya da grip ağrılarında meyan kökü işe yarayabilir. Burun tıkanıklığı ya da öksürük gibi diğer semptomlar üzerinde de olumlu etkisini görebilirsiniz.
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkiler

Hatmi Bitkisi

Hatmi bitkisi farklı renklerde yetişen, hoş kokulu ve halk arasında gül hatmi olarak da bilinen bir bitkidir. Müsilaj yönünden oldukça zengindir. Kök, yaprak ve çiçekleri bitkisel takviyelerde kullanılabilir. Boğaz ağrısı söz konusu olduğunda en çok gargara şeklinde kullanılması önerilir. Gargara dışında, bitkinin çiçeklerinden demlenen çay, öksürük veya farenjit gibi solunum ile ilgili şikayetlerde rahatlama sağlar.

Sarımsak

Sarımsağın nasıl da doğal bir antibiyotik olduğundan sıkça söz ediyoruz. Söz konusu boğaz ağrısı olduğunda, sarımsağın antioksidan bakımından zengin içeriği, zarar görmüş veya hasta hücreleri yenilemekte işe yarayabilir ve bu da boğaz ağrısını hafifletmek anlamına gelir. Sarımsaktaki faydalı bileşenlerden biri olan alisin en çok, bitki çiğ tüketildiğinde etkisini gösterir. Ancak her zaman olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerektiğini unutmamalı. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya hassas bir mideye sahipseniz sarımsak ya da sarımsak takviyelerini tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Sarımsak güçlü bir antioksidandır.

Ada çayı antiseptik özelliktedir.

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hatmi bitkisi ile gargara boğaza iyi gelir.

Kaygan karaağaç müsilaj bakımından zengindir.

meyan kökü boğazı yumuşatır.

Önlemler ve Uyarılar: Boğaz ağrısına ateş, halsizlik, öksürük benzeri diğer şikayetler de eklendiğinde sadece bitkilerden yardım alarak hastalığı atlatmak mümkün olmayabilir. Hastalığın nedeni ve doğru teşhis için ilk olarak mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Doktorunuzla bitkisel takviyelerle ilgili olarak görüşebilir ve hastalık boyunca size yardımcı olacak doğru bitkiden faydalanabilirsiniz. Hamileler, bebek emzirenler ve ilaç kullananlar bitkisel takviye kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalıdırlar.

Aramalar
    /boaz arsna ne iyi gelir

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top