Pazartesi , Kasım 23 2020
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Teknoloji tasarımın önemi nedir?

Teknoloji tasarımın önemi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji tasarımın önemi nedir?

Teknoloji ve Tasarımın Önemi
Günümüzde teknolojinin birden fazla tanımı yapılmaktadır.

Temel ve uygulamalı bilimlerin verilerinin yaratıcı süreçler içerisinde ürüne dönüştürülmesini, kullanımını ve toplumsal etkilerinin çözümlenmesini kapsayan bir süreç olan teknolojinin, bu tanımıyla her türlü etkinliğin içerisinde bir süreç olarak yer aldığını görmekteyiz. Herhangi bir şeyi daha hızlı, daha ekonomik, daha verimli yapma girişimi olan teknoloji, insan hayatının kalitesini artırmak için yaratıcılık ve zekanın; bilim, sanat, ekonomi ve sosyal çalışmayla oluşturulan bireşimidir.

Tasarımda ise zihinsel süreçlerin kullanımı ön plana çıkar. Çünkü tasarım zihinde canlandırdığımız biçimdir. Tasarım yaparken farklılıkları bulma, hayal kurma, sorgulama, yaratıcı düşünme, akıl yürütme gibi üst düzey zihinsel becerilerin önemi yadsınamaz.

Teknoloji ve tasarım iç içe olan kavramlardır. İkisi de ürün geliştirme sürecine yöneliktir ve insan hayatını doğrudan etkiler. Teknoloji ve tasarımı birlikte ele aldığımızda öncelikle karşımıza çıkan zihinsel süreç, yaratıcılıktır.

Bireyin yaratıcılık gücünün geliştirilmesiyle teknoloji ve tasarım ilişkisinin geliştirilebilmesi mümkün olabilir. Yaratıcılığın gelişmesi dış uyarıcılara açık olmakla birlikte, istek, hayal gücü ve tepkilerin de bilince olmakla ilgilidir.

Teknoloji ve tasarım dersinin verileceği yaş grubunda, gruba ait olma ve grup üyeleri içinde lider olma isteği yaratıcılığı olumsuz etkiler. Bunun önüne geçmek için grup içerisinde motivasyon sağlanmalı, grup dinamiği geliştirilmeli ve iş birliğinin önemi kavratılmalıdır.

TEKNOLOJİ NEDİR?

Teknolojinin birden fazla tanımının yapıldığını daha önce belirtmiştik. Bazıları bu tanımları eğitimle ilişkilendirmektedir. Şimdi kısaca bunlara değineceğiz:

Teknoloji, insanın doğaya üstünlük kurmak amacıyla bilimi kullanarak tasarladığı bir disiplindir.

Teknoloji deneysel anlamda, teknik yönden tecrübeli bir grubun insanlar, olaylar, makineler vb. üzerinde denetim kurmasıdır.

Teknoloji birçok insanın düşündüğü gibi sadece makine kullanmak değildir. Teknoloji, bilimin uygulamalı sanat haline dönüşmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Teknolojinin bilim için otorite olması mümkün değildir. Teknoloji insan aklını ve vücudunu güçlendirmek, üstün kılmak için geliştirilecek aletler, teknikler ve yöntemler üzerinde durur. Teknoloji bir fikir değil harekettir. Bu nedenle insani değerler göz ardı edilirse tamamıyla tehlikeli bir sonuca da yol açabilir.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top