Pazartesi , Kasım 30 2020
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Renkli Doppler nedir?

Renkli Doppler nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Renkli Doppler nedir?

Ultrasonografi ve Renkli Doppler Ultrasonografi ses enerjisinden yararlanılarak gerçekleştirilen, radyasyon içermeyen, güvenilir bir inceleme yöntemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ultrasonografi ve Doppler yöntemiyle, kemik ve kemikle çevrelenmiş bazı anatomik yapılar dışında bir çok yüzeyel/derin organ ve dokulara ait tanısal ve tedavi amaçlı işlem gerçekleştirilebilmektedir.
Tanısal amaçlı olarak kullanılan ultrasonografinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Gebelerde fetus üzerinde kesin olarak kanıtlanabilmiş zararlı bir etkisi yoktur, kaldı ki gebelik takipleri ultrasonografi yöntemiyle yapılmaktadır.
Doppler incelemeleri damarsal yapılara ve organların kanlanmalarına yönelik incelemeler olup ve diğer ultrasonografi incelemelere oranla daha uzun sürmektedir.
Doppler incelemeleri, farklı ve özel donanıma sahip ultrasonografi cihazları ile yapılmaktadır.
Ses dalgaları, ‘prob’ adı verilen, incelenecek bölgeye temas ettirilen ultrasonografi cihazının parçası tarafından üretilir. Vücuda gönderilen, dokular tarafından yansıma ve soğrulmaya uğrayan ses dalgaları prob tarafından geri toplanır. Ses dalgalarının çeşitli organ ve dokular tarafından soğurulma ve yansıtılmaları farklı olduğundan, oluşturdukları görüntüleri de farklı olmaktadır.
Görüntü oluşturulması sırasında “prob” hasta vücudunda gezdirilirken ‘ultrason jeli’ adı verilen kaygan bir sıvı vücut yüzeyine sürülmekte, böylelikle ses dalgalarının hava tarafından kırılmadan vücut dokularına ulaşması sağlanmaktadır.
Kullanılan ultrasan jeli cilt ve vücut için zararlı ya da alerjik bir unsur taşımamaktadır.

Aramalar
    /renkli doppler nedir

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top