Salı , Aralık 1 2020
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Ekvatoral İklim Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ekvatoral İklim Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ekvatoral İklim Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ekvatoral İklim: 10o kuzey ve 10o güney paralelleri arasında görülür. Özellikle Amazon ve Kongo havzalarıyla Malezya, Endonezya, Filipinler ve Papua Yeni Gine’ de etkilidir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklıkfarkı en az olan iklimdir (1–2 °C civarında). Bu durumun nedeni Güneş ışınlarının bütün yıl dike yakın açıyla düşmesi ve nemliliğin fazla olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekvatoral İklimin Başlıca Özellikleri:
Ø Yıllık ortalama sıcaklık 25onin üzerindedir.
Ø İklimler arasında yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklimdir (1o-2o arası). Bu durumun oluşmasının sebebi güneş ışınlarının yıl boyunca dike yakın gelmesi ve bu bölgede nemliliğin fazla olmasıdır.
Ø Her mevsim düzenli yağış alır. Fakat güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda daha fazla yağış alır (21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde). Bu tarihlerde buharlaşmanın artmasından dolayı böle bir durum oluşur.
Ø Yıllık yağış miktarı 2000 mm’ nin üzerindedir.
Ø Bitki örtüsü bütün yıl yeşil kalan sık ve uzun boylu yağmur ormanlarıdır.
Ø Yağışların fazla olması ve yüksek sıcaklık kimyasal çözülmeyi artırmıştır. (Kimyasal çözülme; maddenin yapısında meydana gelen değişmelerdir.)
Ø Çok fazla yağmur yağmasından dolayı topraklar da fazla yıkanmıştır. Bu nedenle topraklar verimsizdir. Bu topraklara laterit topraklar adı verilir.
Ø Ekvatoral bölgede yerleşim 1000 m’ nin üstündedir. 1000 m’ nin altındaki yerler sık orman örtüsü, bataklıklar vardır. Bu bölgede sıcaklık ve nem aşırı de yüksektir.

Aramalar
    /ekvatoral iklim

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top