Pazartesi , Kasım 30 2020
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Bursa ilimiz ismini nereden almıştır?

Bursa ilimiz ismini nereden almıştır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bursa ilimiz ismini nereden almıştır?

Bitinya Krallığı dönemi’ nde Prusa adıyla kurulan Bursa, Krallığın üç büyük kentinden birisiydi.

Temelleri Bitinya Kralı Zipoetes’ se İ.Ö 300′ lerde atılan Prusa, daha sonra, İ.Ö 230 – 182′ de hüküm süren I. Prusias Kallinikos’ ca yönetim merkezi durumuna getirildi. Adınıda bu kralın adından aldı.

Bitinya’ yı kuran Bitinler, Küçük Asya’ nın kuzeybatısında ve Boğazlar’ ın kıyılarında oturan kavimlerdendi. Aynı bölgede Bitinler’ in yanı sıra Firigler, Misler, Dolionlar, Migdonlar, Troyalı’larda bulunmaktaydı. Ünlü antik çağ coğrafyacısıStroban’ a göre, bunlar ele geçirdikleri yerlere yerleşmeyip göçebe olarak yaşayan savaşçı kavimlerdi. Strabon, bu kavimlerden Migdonlar’ ın Olimpos’ tan (Uludağ) Mirlea’ ya (Mudanya) değin olan bölgede oturduklarına işaret eder. Buradanda anlaşılacağı gibi, Bursa’ ya ilk yerleşenler arasında Bitinler’ in yanı sıra, Migdonlar da bulunmaktaydı.

Bursa’ da Roma’ nın kesin egemenliği, IV. Nikomedes’ in Bitinya topraklarını Roma İmparatorluğu’ na bağışlamasıyla başlamıştır. Bu dönemde Bursa, Uludağ Bursa’ sı yada uludağ eteklerindeki kent anlamına gelen “Prusa ad Olympos” adıyla anılmaya başlamıştır.

Bizans döneminde yeniden Prusa adını alan Bursa, Bugünkü İzmit, İstanbul, İznik, Bilecik ve Karadeniz Ereğlisi bölgelerini içine alan “thema” nın (Bizans yönetim birimi-eyalet) merkezi olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlılar döneminde adı “Bursa” koyulmuştur.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top