Perşembe , Kasım 26 2020
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Nedir / Bitlenme nedir?

Bitlenme nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bitlenme nedir?
Bedenimizi konak olarak kullanan bir parazittir. Bir susam boyutundaki bu böcek insan kanını emerek beslenir.İnsandan insana kolayca bulaşır. Konağına yapışarak tutunur. Bitlerin zıplama ya da uçma özelliği yoktursmiliv çeşitli etkilerle sıkıca tutunduğu konaktan dökülebilir.Bu sırada diğer insana geçer. Eğer yapışacak yeni bir konak bulamazsa genellikle 48 saatte ölür.
İnsan biti ile hayvan biti farklıdır. Birininki diğerine bulaşmaz. Bit bulunduğu yerde yumurtlayarak ürer.Yumurtasına sirke deniz bej renkli ve gene konağına yapışıktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Bitlenme vücutta 3 şekilde görülür. Kasık bitinsandan insana bulaşımı cinsel ilişki esnasındasmilivklozetlerdensmilivçarşaf veya havlulardan olabilir.
Baş bitiok küçük olduğundan böceği görmek güçtür.Daha çok saçın diplerine bıraktığı sirkelerinden fark edilir.Özellikle ense ve kulak arkasını seçerler.Toplu yaşanan yerlerdesmiliv(okulsmilivyuva) yayılımı kolaydır.
Vücut biti: Daha çok yetişkinlerde görülür.Bulaşım aynı yatağısmilivaynı iç çamaşır ya da giysileri paylaşmakla olur. Bitler elbiselerin kıvrım yerlerindeki dikiş yerlerinde bulunur.
Belirtiler:
-Kaşıntıu kaşıntının bitlerin tükürüğüne karşı alerjik bir reaksiyon olduğu düşünülmektedir.
-Sirkeenellikle kendisinden ziyade sirkesini yakalarsınız.Bulunduğu yerde pullanma ve kan emildiği için kızarıklık görülebilir.
-Vücutta: ilk belirtiler pembe nokta biçiminde özellikle sırt ortası bölgede kaşıntılı döküntülerdir
Tedavi:
-Özel olarak bu böceği ve sirkelerini yok etmek amacıyla satılan şampuan ve solüsyonlar vardır.Bunlar prospektüs okunarak uygulanabilir.
-Giysiler ve çarşaflar çok sıcak suda yıkanır.Bit ve sirke sıcağa dayanamaz.
-Yıkanamayacak eşya ve nesneler bir torbaya hava almayacak şekilde konupsmilivsıkıca kapatılıp iki hafta süreyle bekletilmelidir.Bu sürenin sonunda ancak iyice çırpılıp silkelenereksmiliv yeniden kullanılmalıdır.
-Evde her yer elektirik süpürgesiyle çektirilip torba yok edilmelidir.
-Unutmayın ki ailede birinde varsa diğerleri de tedaviye dahil edilmelidir.
-Kasık bitinde de birlikte olduğunuz kimselere haber vermelisiniz.Ve tedavi olmadan yeniden cinsel ilişkide bulunmamalısınız.
Önlem olarak; hijyenik kurallara uymak ve çocuğu sık sık muayene etmek yeterli olabilir.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top