Pazartesi , Kasım 23 2020
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Bir yay burcu kadını tanıdınız mı?

Bir yay burcu kadını tanıdınız mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yay burcu kadını tanıdınız mı?
YAY KADINI

YAY KADINI KENDINE COK GUVENIR, BU YUZDEN UKALA TAVIRLARA
BURUNEBILIR.

Dikkat cekicidir. Gezmek, baska ulkeler gormek hayalleerini susler. Fikirleri icin savasir.
Caliskandir. Sosyal yasamlari cok hareketlidir.Cinsellige duskun, enerjisi yuksek,
fantezileri boldur. Cocuklariyla arkadas gibidir.
O’ her zaman size duymak istediğiniz şeyleri söylemeyecek. Çoğunlukla açık sözlülüğü ve utandırıcı sorularıyla saçlarınızı diken diken edecek.Ama arada sırada öyle özel, öyle harikulade birşey söyleyecek ki, size şarkı söylüyormuş gibi gelecek.

Size bir örnek vereyim. Sahne: Bir kahvehane. Tam O’nu sevdiğinizi söylemek için cesaretinizi topladığınız sırada, O hilesiz mavi gözlerini — veya kırpmadan baktığı kahverengi gözlerini — kocaman açarak size bakar ve merakla sorar, “Bu kadar kısa boylu olduğun için neler hissediyorsun? Bu seni sinirli filan yapmıyor ya?” Yutkunarak, erkekliğinize yakışır şekilde kendinizi toparlamaya çalışırken, ekler, “Aldırma. Kısa boylu bir çok erkek var. Örneğin Napolyon. Ve Fiarello Guardia.” Bu neredeyse hakaret üstüne hakaret demektir. Hiç kimsenin bu kadın kadar kabalığı haketmediğini düşünerek, tam kalkıp gitmek üzereyken, O hülyalı dalgın bir bakışla,”Fasulye sırığı gibi erkeklerden nefret ederim,” der. “Sen kusursuzsun. Bu gece birlikte buraya doğru yürürken dikkat ettim. Boylarımız birbirine çok iyi uyuyor.”

Oturun yerinize. Kalıyorsunuz. Uzun bir süre için. Arkadaş canlısı, samimi Yay kızı, garip bir çekicilikle kalbinizi fethetti. O her zaman biraz açık sözlü olacaktır, çünkü dünyayı, o komik pembe gözlükleriyle bile, aynen olduğu gibi görür. Kabul etmeniz gerekir ki, bu da bir yetenektir. Her durumu açık, anlaşılır bir mantıkla ele almak, her-şeyi olduğu gibi kabul etmeye karar vermek herkesin harcı değildir.

Yay kadınları her zaman, her yerde görülen Pollyanna’lardır. Daha çok para kazanmanızı dilediğini söyleyerek, şu sözleri eklediği zaman kırılırsınız: “Kuşkusuz, fazla para insanları bencil yapar. Belki de fakir olduğun için şanslısın.” Kabul etmek gerekir ki, bu bir çeşit solak iyimserliktir, ama buna alışacaksınız. Bu kız size hiç bir zaman yalan söylemeyecektir, içinizden “keşke biraz yalan söylese” dediğiniz zamanlar olacaktır. Birlikte olmadığınız geceleri nasıl geçirdiğini merak ettiğinizi belli ederseniz, geçen yaz tatilinde tanıştığı yakışıklı adama yazdığı mektuplar ve telefonla yapılan kaç buluşma teklifini geri çevirdiği konusunda size son derece dürüst, ayrıntılı rapor verecektir. Hatta belki de sıkıntılarım uykusuzluğa bağlıyarak, geceleri uyanık yatarken size karşı duyduğu şeyin aşk değil de, acaba arkadaşlık mı olduğunu düşündüğünü anlatacaktır, içinizden O’na bağırmak gelecek, “Tanrı aşkına, arada sırada yalan söyle ne olur! Bir erkeğin de gururu vardır.” Sakın fazla yüksek sesle bağırmayın, sonra O’nu incitirsiniz. Hem zaten kendisi de ateş almayan cinsten biri değildir. Yay kazlarının oldukça ateşli öfkeler içinde kendilerini kaybettikleri bilinir.

O, herhalde yalnız yaşayacaktır. Yay kızları çok bağımsızdır ve her iki cinsten Yay’ların da aile bağlarına garip bir uzaklıkları vardır. Belki de bu, çok yolculuk yapmalarından ve ailelerini iyi tanıyacak kadar evde kalmamalarından kaynaklanmaktadır. Hatta sinemaya veya arkadaşlarının evine giderken bile, huzursuz bir şekilde hep yoldadırlar. Gözünüzü korkutmak istemiyorum ama, tanıdığım bir Yay kadını aile ilişkilerinin nüanslarından o kadar habersizdi ki, yeni kocasıyla halayına giderken eski flörtünü de birlikte gitmek için davet etmişti. Zavallı şey, öyle yalnız görünüyordu ki! Adam kendi masraflarını ödeyeceğini söylemişti. Neden kızcağıza öyle bakıyorsunuz? Yanlış bir şey mi yaptı yoksa?

Hemen öğrenmeniz gereken birşey var, yoksa ilişkiniz hiç bir zaman rayına oturmaz. O’nun bir şey yapmasını istediğiniz zaman, rica edin. Emretmeyin. Mağara adamı tekniği Tarzan ve Jane’le birlikte tarihe karışmıştır, bu kadın için geçerli değildir. O’nu korumanızdan hoşlanır, ancak emir almaktan hoşlanmaz. Bunu annesi bile yapmamıştır. Siz kim oluyorsunuz da, annesinden bile üstün çıkmaya çalışıyorsunuz? Annesi bir koç anne olabilir. Merih kadını bile emir veremedikten sonra, yer yüzündeki hiçbir erkek O’na emir veremez. Bununla birlikte, bu kadının karakterinde garip bir çelişki vardır. Her ne kadar, özellikle başkalarının önünde, kendisine patronluk taşlanmasından hoşlanmazlarsa da, sizin gerektiğinde sert olup olmadığınızı denediği zaman, sert olun. Jüpiter kadınları zayıf, çıt kırıldım erkeklere katlanamazlar. Eğer fazla havalanır, sivri dili fazla alaycı olmaya başlar ve sizi gerçekten öfkelendirecek bir tehditte bulunursa, O’na hafifçe Tarzan tekniğini uygulayın. Sadece onu hizaya sokmaya yetecek kadar. Örneğin;”Eğer bunu yaparsan,boynunu kırarım,” gibi. Ciddi olduğunuzu anlarsa, şaşılacak derecede uysallık gösterecektir. Yay kadını hiç bir erkek için kişiliğinden özveride bulunmak istemez, ama sizin, O’nu bir genç kız gibi görmenizden hoşlanır.

Biraz aklınızı kurcalayacak ama,- Yay kızlarının çoğu arkadaşlıkla aşkı, aşkla arkadaşlığı birbirine karıştırır. Kadınınızda çekingenliği, utangaçlığı tercih eden eski kafalılardan biriyseniz, kendinize başka bir Bingo arkadaşı arasanız daha iyi edersiniz. Bu genç hanımın erkeklere karşı parlak içten bir davranışı vardır ve “Ne hissettiğimi bil!” ya da “Ne düşündüğümü bil!” gibi budalaca oyunlar oynamayacaktır. O’nun ne hissettiğini ve ne düşündüğü; nasıl davrandığı ve ne söylediğiyle özdeştir. O’nun açık sözlü patavatsızlığı doğal olarak anlaşmazlıklara, ateşli kavgalara, en azından incinmelere neden olur, ama bu O’nun ruhunu ezemez. Jüpiter gururu yüzeye çıkar ve O’nu bir bunalımdan kurtarır, kalp ağrısını yılın en büyük şakası olarak herkese kabul ettirir. Belki içten içe ağlayabilir ama, flörtüyle bozuşması konusunda arkadaşlarının sorularına, öyle kurnazca cevaplar verecektirki, herkes bozulan ilişkinin zararsız bir flört olayından başka bir şey olmadığına karar verecektir. Her gece, herşeyi mahvetmek için ne söylemiş olabileceğini düşünerek yastığını göz yaşlarıyla ıslattığını hiç kimse tahmin edemeyecektir. Bozuşmalarının nedeni, erkek arkadaşı bir gece yansı apartmanın girişinden seslendiği zaman kendi dairesine gelmemesini, zira “bir erkekle bazı sorunları konuştuklarını” söylemesi olabilir miydi acaba? Aslında o erkek eniştesiydi, ancak Yay’ın garip bir çelişkiyle olayın özünü söylememe merakı yüzünden, bunu söylemeyi ihmal etmişti. Ancak neden bunu açıklamak zorunda olacaktı?( Dürüstlüklerinden kuşku duyulduğu zaman, bütün Yay’lar şiddetli ve kendilerince haklı bir öfkeye kapılırlar.) Yoksa o, birlikte sinemaya gidecekleri zaman küçük kız kardeşini de getirip getirmeyeceğini sorduğunda, “Aaa, umarım evlendikten sonra da sürekli asılmaz,” diye ağzından kaçırdığına mı alınmıştı? Belki de genç kızdan gerçekten hoşlanabilirdi ama, Yaylardaki evlendikten sonra eş yakınlarının nefes aldırmamaları korkusu O’nun böyle düşüncesizce ve patavatsızca birşey söylemesine neden olmuştu. Şimdi bozuştuğu erkek kadar O’nun kız kardeşini de özlüyordu, ne var ki ne demek istediğini açıklamak için artık çok geçti. Hem de O’nu hiç kimse anlamayacaktı.

Yay kızı için, bütün mantıklı düşüncelerine karşın, böyle içinden çıkılmaz durumları anlamak olanaksızdır ve bu O’nu çoğunlukla asla asla gidilmemesi gereken bir romans ülkesine götürür; ateşin ne zaman ve neden alevleneceğim bilmez ve alevlendiği zaman yanacağından korkar. Sonra işi oluruna bırakır, hiç kimseyi ciddiye almaz. Açıktan flört eder ama, sürekli veya sonsuza kadar sürecek ciddi bir ilişki kurmayı düşünmez ve böylece soğuk ve kalpsiz bir kadın olarak tanınır. Bir ateş burcu hiçbir zaman soğuk ve kalpsiz değildir, ancak bunu bilmeyen astroloji cahili pek çok erkek vardır. Böyle olaylar yüzünden bir Yay kızı bekar kalırsa, kesinlikle hayata küsmüş, kabuğuna çekilmiş bir ihtiyar kız olmayacaktır. O gene de yaşamın tadını çıkaracak ve çok eğlenecektir. Bir erkek yerine çevresinde dolaşan bir düzine erkek olacak — ve O onların hepsinden hoşlanacaktır.

Hiç kuşkusuz, siz evde kalmış bir Yay’la ilgilenmiyorsunuz. Siz bir gün bir Yay kızını kendinize eş olarak seçmeyi planlıyorsunuz. (Umarım en azından onurlu niyetleriniz vardır. Zira bu zavallı kızcağızın zaten yeterince sorunu varken, bir de siz ,O’nu baştan çıkarmağa kalkışırsanız yazık olur.) Rastgele kurulan ilişkileri bırakıp, biraz da evliliği düşünelim. Yay erkeği gibi Yay kızı da evlilik bağından biraz ürker. O’nu yakalamak için olta olarak parlak, renkli gelin telleri kullanmanız gerekecek (evlenme teklifinizi kabul etmesi için, yani.) O, erkeklerle olan ilişkilerinde havalı ve geleneklere uymayan biridir. Sizi kendisiyle eşit olarak düşündüğü için, sizinle aynı davranışları gösterdiği gibi, aynı süveteri de giyecektir. Yay kadınlarının çoğu gibi, sporu ve kamp yapmayı da seviyorsa, O’nu erkek çocuklardan ayırdetmekte zorluk çekebilirsiniz. Ama aslında hiç te öyle değildir. Bir kere, süveteriniz O’nun üstünde farklı görünür. Jüpiter kadınları zaten yapısal olarak erkeksi değillerdir. Onlar tanıdığınız kadınların çoğundan daha kadınca, daha yumuşak olabilirler. O’nun ortalıkta bu kadar çok erkekle dolaşıp arkadaşlık etmesi ve sizin O’nu hep kalabalık içinde görmeğe alışmanız bu yüzdendir. Bu kadar titizlikle dürüst ve hilesiz olduğu için, ününü korumakta biraz dikkatsiz davranabilir ve toplumun istediği iki yüzlülüğü hor görebilir. Bunu O’na sorarsanız, sözünü esirgemeyecektir. Herhalde size, geleneklere uygun saatte eve dönmenin masumiyet işareti olmadığı gibi, gece yansı vals yapmanında herkesle ilişki kurmak anlamına gelmediğini söyleyecektir. O kendi ahlâkının kötülüklerden uzak olduğunu bilmektedir ve önemli olan da budur. Doğal olarak, çok yanılmaktadır. Bir kadının ünü söz konusu olunca, başka insanların ne düşündüğü çok önemlidir. Ama O’nun hafif bir kadın olduğunu düşünmeyin (Yaylar çoğunlukla iki anlamlı sözlerdeki inceliği gözden kaçırırlar.) Bu bakımdan, George Washington Köprüsünden (ya da köyde yaşıyorsanız, ambarın tepesinden) güneşin doğuşunu seyretmek için geç saatlere kadar dışarda kalması, şehirdeki en başı boş kız olduğu anlamına gelmez.

Gerçek şudur ki, O kalbi güven dolu bir çocuktur. Görünüşü o kadar saftır ki, kurtlara, tatlılıkla adam kandırma ustalarına ve şarlatanlara cesaret verir, (çok gariptir ama, bu yalnızca romansta olur, başka alanlarda değil). Ne kadar akıllıca tartıştığını ve nasıl şaşırtıcı şekilde mantıklı olabildiğini unutun. Tüm bunların O’nun kalbiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kafası tartışma götürmez. Parlak ve zekidir ve her hangi bir tehlikeden kendini kurtaracak güçtedir. Ama kalbi savunmasızdır. Sık sık düşer yaralanır.

O’nun bir başka özelliği de, biraz sakar olmasıdır. Bazen Yay kızı safkan, soylu bir at edasıyla caddeden aşağıya yürüyüp giderken O’nun gördüğünüz en zarif kadın olduğunu düşünürsünüz. Sonra birdenbire ayağı kaldırımdaki bir yarığa takılıp sendeleyince, dengesini bulmak için beceriksizce oradaki manavın tentesine sarılır ve iki sandık portakalın altüst olmasına neden olur. Manav belki biraz küfreder ama, çok geçmeden omuzunu silker, O’na aldırmamasını söyleyerek eline bir salkım üzüm tutuşturur. Yay’ın neşeli havası en katı kalpleri bile eritir. Arada sırada bu kız size, kuyruğunu dostça sallayan ve ayağınızın üstünden geçen sakar bir köpek yavrusunu hatırlatacaktır. Böyle cana yakın köpekçikleri pek çok insan sever ve besler. Tabii, köpekleri beslemek ucuza gelir. Tipik Jüpiter kızı çok iştahlıdır. O iyi yiyecekleri ve şarabı, güzel giysileri sever ve yolculukta hep birinci sınıfı seçer. Yay’lar doğuştan savurgandırlar (Ay Oğlak’ta veya yükselen burcu Başak olmadıkça.) Paraya hiç değer vermezler ve Onlara bir Doların ne demek olduğunu anlatmak epeyce zaman alır. O’na kredi kartınızı ödünç vermeden önce yükselen burcunu dikkatle inceleyin.

ilişki kurduğunuz Yay kızı gösteri sanatlarından biriyle uğraşabilir, çünkü sahne ışıklan bunların çoğunu cezbeder. Eğer öyleyse, sanatından bıkmadıkça, mesleğinin herşeyden önce geleceğini bilmelisiniz. Alkışların tatlı sesi ve kulaklarında çınlayan bis seslerinin heyecanı O’nun için, sizin sıralayacağınız tüm büyüleyici romantik cümlelerden daha etkileyicidir. Sizi memnun etmekle, o neşeli kişiliğiyle yığınlarca insanı aynı anda memnun ederek heyecanlandırmak arasında bir seçim yapması için O’nu asla zorlamayın. Bir süre sonra, sahne dünyasının iki yüzlülüğünden ve sun’i pırıltısından nefret edecek ve gerçek bir insanla aile hayatını sürdürmek için evine koşacaktır. O gerçek insan sizsiniz. Dürüstlüğün güzel, aldatıcılığın çirkin olduğuna inanan siz. Gene siz. Mesleğini terketmesi O’nun topuklarındaki kanatlan sonsuza kadar çıkarıp atması anlamına gelmez. Onlar oraya doğarken takılmıştır. Seyahat perisi O’na gezip dolaşma tutkusu vermek için her zaman yanı başında olacaktır. Yapabildiğiniz zaman siz de O’nunla birlikte tatile gidin. Eğer birlikte gidemiyorsanız, bırakın kendisi gidip keyfine baksın, siz de O’na güvenin. O sizi sevmektedir, vakit geçirmek için hoşlandığı palyaçoları ve laternacıları değil.

O’nun gönül işlerindeki rastgele davranışlarına ve evlenme konusundaki çekingenliğine bakarak duygusuz olduğunu düşünebilirsiniz. Yanılıyorsunuz. O, acıklı filmlerde ırmaklar gibi gözyaşı dökecek ve yaşlı gözlerle şiir okuyacaktır. A, herhalde yağmurlu bir günde kendisine aldığınız çiçeklerin kurumuş parçalarını, kendisine yazdığınız her notu, sizinle tanıştığı hokey oyunun biletlerini saklamaktadır

O’nun ev kadını olarak yeteneğine gelince, cesaretinizi kaybetmeyin. Ve sabırlı olun. Yay kızları eve kapanıp sürekli toz almaktan, yer silmekten son derece sıkılırlar. Yataklar düzeltildiğinden daha çok, yapılmadan kalır. Tanrım, şu mübarek yataklar bir kaç gün düzgün duramaz mı; çarşaflan düzeltmek için köşelerini yatağın altına sokuşturmak insanı canından bezdiriyor. O böyle şeylerden bütün kalbiyle nefret eder. Bununla birlikte, kendi yuvasını kurunca herhalde bunlara da katlanacaktır. Eğer olanağınız varsa O’na bir hizmetçi tutmanızı tercih edecektir. Hizmetçi tutamazsanız, O gene de evini pırıl pırıl tutacaktır. Annesi buna asla inanmayacak. O dağınık çocuk sehpayı mı cilalıyor? Olamaz. Bunu yaptıran, gurur ve Yay’ın sonsuza uzanan mantığıdır. O’nun kendine karşı dürüst olması için, çevresinin güzellik ve temizlikle kuşatılmış olması gerekir. O’ eğer kendisi yer muşambalarını silip temizlemezse hiç kimsenin bu işi yapmayacağı mesajını alır. Çocukluğundaki koşullar O’nu sürekli ufak tefek işler yapmağa zorlamışsa, kendi evinde de önce biraz isyan edecek, ama sonunda mantığını kullanarak, hiç yalanmadan kıyıyı köşeyi süpürmeğe girişecektir.

Yemek pişirmesi mi? Şey — hiç bilemezsiniz. Belki de en iyisi hafta sonlarında yemeği dışarda yemek. Eğer bütün hafta doğru dürüst yemek yapmayı başarmışsa, Cumartesi ve Pazar günleri de bu işten kusursuz not almasını bekleyemezsiniz. Yay kadınlarının çoğu mutfak işlerine bayılmazlar. (Yükselen burcu Boğa, Yengeç veya Oğlak olmadıkça.) Ama üzüntülü olduğunuz bir gün, sizi neşelendirmek için nefis bir kremalı tatlı yapabilir. Kendisinin de korkunç öfkeye kapıldığı zamanlar olacaktır, ama bu o kadar kısa sürer ki, dikkatinizi bile çekmeyebilir. Çok kırıldığı zaman, acı şekilde alaycı bir dil kullanabilir. Ancak daha cümlesini bile bitirmeden ne söylediğini unutur ve neden aklınızı bu söze taktığınızı da bir türlü anlayamaz. Bu kadın asık suratlı, melânkolik bir erkeğe göre değildir. Can sıkıntısı ve karamsarlık O’nu fiziksel olarak gerçekten hasta edebilir

Çocukları herhalde O’na hayran olacaklardır. O, çocuklarının yakın arkadaşı olacak ve onlarla sirk oyunu oynayacaktır. Bir kez başlangıçtaki sorumluluk korkusunu yendikten sonra, çiçeği burnunda bir dadı gibi çocuk bezleriyle de, günlük banyolarla da başa çıkacaktır. Sonunda, nasıl yapacağım öğrendikten sonra, hemen hemen ne yaparsa yapsın zarafetle ve iyi yapar. Tıpkı büyükler gibi, küçükler de O’nun neşeli iyimserliğinden ve dobra dobra sözlerinden bol bol nasiplerini alacaklardır. Eğer çocuklar O’nun patavatsızca açık sözlülüğünden canlarını kurtarabilirlerse, annelerinin dünyadaki hiçbir çocuğun sahip olmadığı kadar harika bir abla olduğunu düşünerek büyüyecektir. O, onlara sonu mutlu biten komik öyküler okuyacak, ormanda üç küçük ayıcığı aramak için heyacanlı piknikler yapacaklardır. (Ayıcıkların ormanda saklandıklarına kendisi de yan yarıya inanır.) Çocuklarını herhalde güzel giydirecek, ama bunu bir sorun haline getirmeyecek ve çocukları canlı neşeli çocuklar olacaklardır. Eğer annelerinden alışılmamış bazı marifetler öğrenirlerse; örneğin, yere serdikleri kumaşın üstüne san boyaya batırdıkları çıplak ayaklarıyla gezinerek ayak baskısı perde deseni yaparlarsa — hiç olmazsa alışılmışın dışına çıkamayan bir ev dolusu insan yetiştirmiş olmayacaksınız. O’nun dürüstlüğü çocukların karakterini de etkileyecektir. Eğer çocuklar ormandaki her çam ağacının altını dikkatle aradıkları halde o üç küçük ayıcığı bulamazlarsa, onlara bu işi unutmalarını ~ bu masalın uydurma olduğunu söyleyecektir. Ama ilk önce arayan da kendisi olacaktır. New York Sun gazetesinin Editörüne mektup yazarak Noel Baba gerçekten var mı diye soran çocuk mutlaka Yay Burcunda doğmuştu ve Ay’ı ya da yükselen burcu Yay’dı. Bu çocuk herhalde sonradan kendi çocuklarına da içten, ama gene de idealist bir cevap vermiş ve:”Evet Virginia…” demiştir. Jüpiter anne yorgun veya öfkeli olduğu zamanların dışında, disiplin konusunda fazla gevşek olmamağa dikkat etmelidir. Yorgun veya öfkeli solduğu zamanlar da, çocukları tokatlamak için hiç uygun zamanlar değildir.

Eşiniz konuklarınızı ağırlayan güzel bir ev sahibi olacaktır. Hiç kimse konuklarını bir Yay kadını kadar cana yakın bir şekilde ağırlayamaz, hatta O’nun Aslan kızkardeşleri bile. Hem de Aslanlar sosyal faaliyetlerinde hiç gevşek davranmazlar. Yay kadınının neşeli, uyumlu arkadaşlığında, çöpçüden sizin âmirinize kadar her sınıftan insana candan karşılandığını hissettiren bir özellik vardır. Bir Yay burcu insanı en ciddi toplantılarda bile hemen buzlan çözmeyi bilir. Bununla birlikte bazı kaşların kalkmasına da neden olabilir.

Yay kızının aslında neyse öyle kalmasına izin verdiğiniz ve kendisini eli kolu bağlı hissetmesine neden olmadığınız sürece, Yay burcundan Polyanna’nız size üç ikramiye verecektir: sadakatini, güvenini ve sevgisini. Bu üçü birbirinden hiç ayrılmaz, çünkü O sevgisini verdiği zaman arkadaşlığı da hemen onun yanı başında gider.

Sponsorlu Bağlantılar

Jüpiter kadını şifa bulmaz bir idealisttir. Belki size hiç söylemediği bir sır vereceğim: O, yıllarca önce henüz küçük bir kızken size aşık olmuş ve yeni ay doğarken dürüst kalbini paylaşacak birine kavuşmayı dilemişti. Bir çok kez sizi bulduğunu sandı, ama düş kırıklığına uğradı. Sonunda sizi görünce hemen tanıdı, çünkü siz kendine özgü rüyaları olan, elini tutarak O’na yıldızlara giden yolu gösteren kibar bir palyaçoydunuz.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top