Perşembe , Aralık 3 2020
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Balıkların başka tekne ya da karaya çıkarılması için kullanılan düzeneğin adı nedir?

Balıkların başka tekne ya da karaya çıkarılması için kullanılan düzeneğin adı nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Balıkların başka tekne ya da karaya çıkarılması için kullanılan düzeneğin adı nedir?
GIRGIR
Denizlerimizde en fazla balık avlayan bir ağdır. 1915 yılından beri kullanılmaktadır. Gırgırın dalyan, ığrıp ve manyat gibi diğer büyük ağlara üstünlüğü, voli ve dalyan mahallerinde balıkların gelmelerini beklemeyip, uzak sahalarda sürülerin takip edilerek avlayabilmesidir.
Gırgır ile bereketli av yapılır. Bir çekilişte 8 – 10 bin çift torik, 25 bin çift zindandelen ( küçük torik )30 bin çift palamut, 20 – 30 ton uskumru, hamsi, 30- 40 ton küçük boy orkinos tutulduğu çok görülmüştür.


Gırgır ağının avlanacak balığa göre çeşitli tipleri vardır.
1. Torik-Palamut gırgırı,
2. Uskumru gırgırı ( Kolyoz,sardalya,kefal,lüfer de avlar ),
3. Hamsi gırgırı,
4. Orkinos gırgırı dır.
Balık ağları naylon ipliğinden yapılmaya başlandığından beri palamut-torik gırgırının ağ gözleri biraz kör tutularak ayni zamanda uskumru , kolyoz, sardalya gibi balıkları da avlayacak duruma getirilmiştir. ancak bazı takım sahipleri ayrı ayrı ağ kullanmaktadır.
Palamut-Torik-Uskumru Gırgıra örnektir
Gırgır çok uzun dikdörtgen şeklinde bir ağdır. Mantar – Kurşun yakaları, Tor (= ağ kısmı ) istinga olmak üzere üç kısımdan oluşur.

Mantar-Kurşun yakaları
Torları tesbit eden, üzerinde mantar ve kurşun bulunan iplerdir. İpin kalınlığı 1,5 cm çapında olup bu ipe 20 cm ara ile 17 cm çapında 3-4 cm kalınlığında mantarlar veya plastikten yapılmış aynı ebatta aynı vazifeyi gören araçlar geçirilmiştir. Kurşun yakasının ipi 6 mm çapındadır. Bu yakaya biraz daha ince bir ipe geçirilmiş baş parmak büyüklüğünde 25 cm aralıklarla tesbih taneleri gibi kuşunlar bağlanır. Gırgır ağı bu sayede deniz yüzünden dibe doğru dikey vaziyette durur.

Tor
3-4 cm göz açıklığında oldukça ince esas ağ kısmı olup, yakalara aykırı ve sardon ismi verilen kalınca ağlar vasıtasıyla ve üçte biri pot verilmek suretiyle donatılmıştır. Başka bir deyimle 600 m. uzunluktaki tor 400 m. lik yakaya tesbit edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

İstinga
Kurşun yakasına 4-5 kulaç ara ile pirinçten ( Bakır- çinko karışımı ) yapılmış takriben 8-10 cm çapında ince halkalar bağlanır. Bu halkaların ortasından bütün kurşun yakası boyunca sarma tel halat geçirilir. İstinga ismi verilen bu araçlar ağın kurşun yakasının torba ağzı gibi büzülmesine yarar .
Torik- Palamut- Uskumru gırgırının uzunluğu 250-300 kulaç ( takriben 400-500 m ) olur. Yüksekliği avlanma mahallinin veya balığın sudaki seviyesine göre 35 kulaçtan 60 – 70 kulaca kadar değişir. Balıkların inişi sırasında Karadeniz in İğneada dan Ereğliye kadar olan sahil bölgelerinde ve Marmara da 35 kulaç yükseklikte yapılır. Şayet balık açıkta yani 40 kulaç suda olursa bu takdirde yükseklik 50 kulaca kadar çıkarılır. Torik İzmit körfezinde yattığı hallerde 70 kulaç en verimli yüksekliktir.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top