Pazartesi , Kasım 30 2020
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / A-P bölgesi nedir, ne işe yarar?

A-P bölgesi nedir, ne işe yarar?

Sponsorlu Bağlantılar

A-P bölgesi nedir, ne işe yarar?
Taekwondoda
Ap -Chagi Çalışması ve Temelleri

Bir kişinin tekmelerindeki gücün geliştirilmesi taekwondo çalışmalarında derece derece meydana gelen bir olaydır.Hiç bir kimse bir anda çok kuvvetli tekmelere sahip olamaz.Bu çalışma ve zaman isteyen bir olgudur.

Sponsorlu Bağlantılar


Bazen ilginç bir şekilde göze çarpar ki,ilk başlangıçta zorlanarak güçlü tekme atabilen bir taekwondocu belli bir zaman sonra hiç zorlanmadan ve fazla efor harcamadan eskisinden çok daha güçlü ve etkili tekmeler atar.Bunun sebebi öğrencinin gücün nasıl oluştuğunu ve nerede,yani hareketin hangi aşamasında kullanmaya başlanması gerektiğini öğrenmesinden kaynaklanır.
Taekwondoda tekmenin gücü kesinlikle kas gücü üzerine kurulmuş basit bir kavram değildir.Taekwondoda güçlü tekme atmak için sadece güçlü kaslar gerekmez.Başka bir deyişle güçlü kasları olanlar daha güçlü tekmeler atar anlamı asla çıkarılmaz.
Taekwondoda tekmenin gücü, öğrencinin kas gücüne,odaklanmaya, tekniğin dağılımına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur
Tabiki ilk olarak kas gücü önem taşır.Eğer öğrencinin zayıf bacak yapısı varsa ,o bacakların güç üretme yeteneğide az olacaktır.Kasların etkisini harekete aktaramazsak güçlü tekmelerde atamayız.
Harakete odaklanma ve konsantrasyon kuvvetin oluşumunda çok önemlidir.Kuvveti bir noktada toplamak ,tek noktada ve zamanında vuruş yapmak kuvveti arttıran en büyük etkenlerdendir.Bu işe yabancı çoğu kimse kuvvetli bir tekme atmada tek etkenin güçlü bir kas ve ayak yapısı olduğu yanılgısına düşerler.
Fakat her sporcu ,yaptığı spor dalında güç ve beceri isteyen her hareketin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ,güçlü bir odaklanma ve konsantrasyonun şart olduğunu yaşayarak doğrular ve bilir.Net ve tesirli tekmelerin yapılabilmesi içinde konsantrasyon ve odaklanma şarttır.
Tekmelerin güçlü çıkmasındaki önemli etkenlerden biride tekniğin doğru olarak yapılmasıdır.Bu faktör odaklanma ve kas gücünden daha etkili bir etken olarak karşımıza çıkar.Çünki hatalı teknik atmak ,bırakın etkili tekmeyi ,attığınız tekmede sakatlanma ve incinmelere bile yol açabilir.Diz eklemlerinin biomekanizması tekmelerde kullanılmazsa eklemlerde ve ligamenlerde aşırı zorlamalar ve incinmeler meydana geleceği kaçınılmazdır.İnsanların kas güçleri farklı farklı olabilir .Ancak vucudunu biomekanik kurallara göre yönlendiren ve vucudun gücünü bacaklara ve kaslara aktarabilen zayıf bir sporcu ,sadece bacak kaslarına güvenen ve doğru teknik kullanmıyan iri bir sporcudan çok daha güçlü ve etkili tekmeler atabilir.Önemli olan merkezkaç kuvvetleri, eksen hareketleri oluşturarak gücün iki veya üç katına çıkartılabilmesidir.Taekwondoda her teknik buna uygun dizayn edildiğinden doğru teknik ,güçlü tekmeler ortaya çıkartır.
İşte Ap-chagide güce dayalı ama gücün vucudun biomekanik özelliği kullanılarak arttırıldığı en önemli teknik hareketlerden biridir

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top